Záložky

Enlisted

Alternatívne názvy: Enlisted

Enlisted – Druhá svetová vojna nikdy nekončí

Aj keď veľa herných produktov bolo vytvorených na vojenskú tému, vývojárov to stále prenasleduje. Každý si váži sen vytvoriť niečo, čo sa bude radikálne líšiť od konkurencie. Jedným z týchto pokusov bola hra Enlisted, multiplayerová strieľačka na strane klienta, ktorá rozohráva skutočné epizódy druhej svetovej vojny.

Autorom projektu je lotyšská spoločnosť Darkflow Software, ktorej sa podarilo upozorniť na svoj duchovný dieťa pomerne netradičným spôsobom. V Enlisted je spolu s ďalšími misiami komiksový aprílový mód, kedy vojaci bojujú len v trenírkach, sú vyzbrojení príbormi spolu s konvenčnými zbraňami a ako ich ochrana slúžia panvice, cedníky a vaflovač. Tento nápad sa hráčom veľmi páčil a na ich žiadosť bol vydaný ako samostatný produkt s názvom Cuisine Royale.

Okrem vtipnej odbočky, inak tí, ktorí si chcú stiahnuť Enlisted, dostanú vážny, vyvážený a premyslený scenár veľkej vojny. Ako hovoria samotní vývojári, chceli sa vymaniť z klasickej verzie misií a bojov, kedy medzi sebou bojujú skupinky účastníkov o určitú odmenu, čo vyzerá skôr ako športové zápolenie než ako skutočná stratégia.

O hlavných bodoch hry

Autori však nielenže nechceli, ale ani nemohli úplne pripraviť hráčov o možnosť zmerať si sily. Hlavnou úlohou sa však stalo pozdvihnutie na novú úroveň. Keď začnete hrať v Enlisted, môžete si vytvoriť svoje vlastné jednotky a poslať ich na misiu, pričom osobne vypracujete plán na jej realizáciu. Jedného vojaka tejto jednotky budete hrať vy a zvyšok umelá inteligencia (AI). Po výbere misie si premyslite stratégiu a rozdeľte objednávky:

 • Zaujmite pozíciu a získajte oporu na zemi;
 • Drž nepriateľa do posledného;
 • Poskytnite priechod pre svoj tím;
 • Vyhodiť most;
 • Zničte obrnené vozidlá atď. atď.

Najskôr si musíte stiahnuť hru Enlisted na PC alebo Laptop (hra je dostupná aj pre Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4 a PlayStation 5) a až potom si môžete zvyknúť na virtuálny priestor.

Počas práce na projekte sa autori rozhodli poskytnúť hráčom možnosť hrať z prvej aj z tretej osoby. Neskôr si však mysleli, že pohľad vonkajšieho pozorovateľa je jednoduchší, pretože umožňuje posúdiť situáciu z rôznych uhlov, čo v reálnom svete nie je dostupné. Keďže dôraz je kladený na realizmus, bolo rozhodnuté úplne odstrániť pohľad z tretej osoby, čo umožní účastníkom cítiť všetky tie emócie vojaka uväzneného v zákope, keď sa k nemu plazí obrovský tank.

Hru Enlisted môžete hrať ako súčasť čaty až 20 ľudí a zároveň je na bojisku niekedy prítomných až 150 účastníkov. Toto obmedzenie nie je náhodné, pretože čím viac vojakov je na mieste, tým sú požiadavky na detail a možnosti počítača závažnejšie. Keď sa vrátime k otázke realizmu, stojí za to povedať, že sily strán nemusia byť rovnaké, pretože v skutočnosti to neexistuje. Niekedy vás nepriateľ výrazne prevyšuje, no nikto operáciu nezrušil. Je tu ale na výber, či sa postavíte do posledného vojaka alebo až do úspešného dokončenia misie.

Ďalšou vlastnosťou Enlisted pre PC je, že nielen každý vojak je tu jedinečný, ale aj zbraň s jej históriou, chybami a značkami. Bojový arzenál je pomerne rozsiahly, takže nechýbajú ľahké osobné zbrane a výstroj všetkých kalibrov. Už v momente ohlásenia si Enlistedova hra získala sympatie bežných hráčov aj profesionálov. Zostáva vytvoriť si vlastný názor zapojením sa do hry.

Kampane v Enlisted

Capania - podrobná rekonštrukcia bojových udalostí druhej svetovej vojny. Nielen zbrane a vojenská technika, ale aj lokácie sú prepracované do najmenších detailov. Keď už raz vstúpite na bojisko, nebudete ho chcieť opustiť až do trpkého konca.

 • Bitka pri Moskve (1941-1942) - z hodín histórie vieme, že Nemci sa do mesta nikdy nedostali. Ale kedysi ich bolo možné vidieť cez ďalekohľad z okraja mesta. V tejto kampani budete bojovať v okolitých dedinách a mestách, budete si môcť zmerať sily za obe bojujúce strany.
 • Invázia v Normandii (1944) - považovaná za najväčšiu leteckú útočnú kampaň celej druhej svetovej vojny. Hrala v mnohých filmoch a iných hrách. No až v Enlisted budete môcť naplno pocítiť nápor bitky, ktorá padla na plecia obyčajných vojakov. Spojené spojenecké jednotky sa vylodili na línii Belega, opevnenej nemeckými bunkrami a guľometnými hrotmi. Výsledok bitky závisí len od vás.
 • Bitka o Tunisko (1942-1943) - Historici označujú túto bitku za kľúčovú bitku vo vojne o severnú Afriku. Od dobytia Tuniska sa otvorili nové spôsoby útoku na Európu. Nemci to pochopili a svojich vojakov nešetrili. Bitky sa budú odohrávať v malých mestách v púštnych oblastiach a neznesiteľné teplo bude pridávať vzrušenie.
 • Bitka o Berlín - epická bitka o hlavné mesto Nemecka v roku 1945 bola vedená vojskami spojencov a ZSSR. Opisovať význam tejto kampane pre moderné dejiny nemá zmysel. V schátralom Berlíne prebiehali ťažké boje. Tu by do vás mohla vletieť guľka alebo projektil odkiaľkoľvek. Zhromaždite celé svoje pole v päsť a prejdite touto hrdinskou bitkou.

V krátkom čase sa bude objavovať stále viac nových kampaní. Vývojári medzitým neustále aktualizujú a vylepšujú tie existujúce.

Oddelenie v Enlisted

Samostatne stojí za zmienku systém jednotiek v hre Enlisted. Koniec koncov, počet bojovníkov v tíme je obmedzený a špecializácií je oveľa viac. Koho vezmete, závisí len od vás a vašej bojovej misie. Od toho priamo závisí aj úspech misie. Pred začatím boja si preto vždy naplánujte taktiku a stratégiu. Hrubá sila totiž sama o sebe veľa bolesti neprinesie. Najmä ak je nepriateľ vo väčšine.

 • Stíhačka je najmasovejší typ vojaka na bojovom poli. Používa poloautomatické pušky a samočinné pušky. Je súčasťou takmer každého tímu.
 • Mortar - bojuje na veľké vzdialenosti, kde bude chránený pred nepriateľskými útokmi. Používa malé mínometné zbrane. Vysoké výbušné a fragmentačné poškodenie.
 • Sniper - strieľa na nepriateľa z ďalekého krytu. Používa samočinné pušky a teleskopický zameriavač. Vysoká bojová sila, ale nízka rýchlosť streľby.
 • Armor-piercer – Používa v boji raketomety a ťažké protitankové pušky. Účinné proti nepriateľským vozidlám. Môže strieľať na pechotu.
 • Stormtrooper - používa automatické zbrane, samopaly. Dobrý bojovník na dlhé zdĺhavé bitky. Skvelé na ničenie nepriateľskej pechoty.
 • Engineer - jedinečný typ podporných jednotiek. Dobré na obranné účely, ale užitočné aj na útoky. Buduje obranné štruktúry a stacionárne palebné body.
 • Heavy - Používa ľahké guľomety na potlačenie nepriateľských útočných síl. So zručným vedením môže jeden ťažký zadržať celú jednotku pechoty.
 • Radist – môže spôsobiť delostrelecké útoky na nepriateľské miesta. S presným zásahom ničí vojenské vybavenie.
 • Plameňomet - vysoko účinný na blízko proti pechote v opevnených oblastiach. Používajte kompaktné batôžkové plameňomety. Horiaca zmes sa drží na povrchu a spôsobuje vysoké trvalé poškodenie.
 • Motocyklista je najagilnejší bojovník. Začne boj na motorke so sajdkárou, na sajdkáre je pripevnený guľomet. Ideálne na prepravu vojakov za nepriateľské línie a odpútanie pozornosti.
 • Tankista – začína bitku s tankom. Môže byť jediným manažérom, kanonierom a kanonierom.
 • Pilot – začína bitku pri riadení stíhačky alebo útočného lietadla. Vybavené prívesnými a kurzovými zbraňami. Dobíjanie sa vykonáva v miestach nasadenia.

Ako stiahnuť Enlisted na PC?

Kliknite na tlačidlo prehrávania a postupujte podľa pokynov. Najprv si musíte stiahnuť a nainštalovať Gaijin Launcher. S jeho pomocou sa hra nainštaluje a spustí. Ak už máte účet Gaijin v ich inej hre, môžete ho použiť namiesto vytvárania nového.

 

 

Game-Game uses analytical, marketing and other cookies. These files are necessary to ensure smooth operation of all Game-Game services, they help us remember you and your personal settings. For details, please read our Cookie Policy.

Read more